Çarşamba, Ocak 02, 2013

Reborn baby

Dördüzleriniz olsun ister misiniz ? Ne kadar şirinler değil mi ? Ama bakımları kim bilir ne kadar zordur.

Kimden ikikumtanesi
Başlık için ne kullanacağım şaşırdım. Aynen bu bebekleri gördüğümde şaşırdığım gibi. Bunlar yapma bebek. Gerçek değiller. Reborn bebek olarak adlandırılıyor. Reborn bebek, birebir   yeni doğan bir bebek gibi yapılmış oyuncak bebeklere deniyor. Oyuncak kelimesi çok uygun değil bu bebekleri anlatmaya aslında, doğru kelime değil kısacası. Sadece size anlatabilmek adına kullandım. Çünkü oyuncak anlamında kullanımı çok fazla değil.

Kimden ikikumtanesi

Yurt dışında kullanımı bir hayli yaygın olan bu bebekleri ; yeni doğan bebeğini kaybeden anneler, hamile olup da bebeğe alışmaya çalışan anneler ya da çocuk sahibi olmamış kadınlar tercih ediyormuş . Bunun dışında oyuncak bebek koleksiyoncuları alıyormuş.

Kimden ikikumtanesi
 Bu bebeklerin yapılma fikri, oyuncak bebek meraklılarının , koleksiyoncuların, daha gerçekçi bebekler istemeleri ile oluşmuş. İlk olarak 1990 yılında hobi olarak başlamasına rağmen, gördüğü taleple bir endüstriye dönüşmüş. Reborn bebek satışı genellikle internet üzerinden yapılıyormuş. Özellikle e-bay da bir sürü bebek var.


Kimden ikikumtanesi

Ben Panora alışveriş merkezinde dolaşırken gördüm bu bebekleri. Çok çok güzellerdi. Gerçeğe o kadar yakın görünümleri vardı ki hemen öğrenmek istedim nasıl yapıldığını. Benim gördüğüm bu bebekleri yapan kişi İrina Kaplanskaya. İrina, internetten araştırarak nasıl yapıldığını öğrenmiş bu bebeklerin ve kendisi yapmaya başlamış. İrina'nın bebekleri o kadar güzel ki, Ankara'da yaşayanların yakından görmesini isterim. Ne kadar süre orada kalacaklar onu sormayı unutmuşum, bugünlerde giderseniz görürsünüz sanırım.


Kimden ikikumtanesi

Bebeklerin satış fiyatı 1000- 1500 TL. arasında. Hemen izin isteyerek fotoğrafladım gördüğünüz üzere hem İrina'yı hem de bebeklerini.


Kimden ikikumtanesi

İrina'dan duyduklarımı ve araştırarak öğrendiklerimi anlatayım size. Bu yeni doğmuş yapay bebek oluşturma işlemine Reborning deniyor. Bu bebekleri yapan sanatçılara ise Reborners . Gerçekten sanatçı insanlar. Bu bebekleri yapmak pek kolay değil. Bir hayli uzun sürüyor bir bebeği yapmak. Bebeklerin ana maddeleri vinil. Parçaları set halinde satılıyor. Bu seti aldıktan sonra birleştirmek ona şekil vermek ise sanatçının hünerine kalıyor. Bazı reborners'lar müşterinin isteği üzerine, verilen resme göre üretim de yapıyorlarmış.Kimden ikikumtanesi

Sadece saçını yapmak için harcanan zaman 50 ila 80 saat arasında değişiyor. Saçlar için İrina tiftik kullanıyor. Bebeklerin başları aynı yeni doğan bebek başı gibi desteklenmezse arkaya doğru gidecek şekilde ağır yapılıyormuş. Ve bu bebeklerin ağırlığı gerçek yeni doğan bebeklerle aynı. Boyları ve diğer ölçüleri de. Tenleri ise belli bir sıcaklığa sahip. Dokunduğunuzda bir bebek tenine dokunuyor hissi vermese bile neredeyse ona yakın .Bebeğin kolları bacakları hareketli. İstediğiniz gibi oynatabiliyorsunuz. Damarları, yüzlerindeki pembelik bire bir yeni doğmuş bir bebek gibi.


Kimden ikikumtanesi

İngiltere'de oldukça yaygın kullanımı olan bu bebekleri , hanımlar pusetlere koyup parklarda gezdiriyormuş. Ayrıca bebeklerine çeşit çeşit kıyafetler alan hanımlarda varmış. Bir araya gelip bebekleri hakkında sohbet ediyorlarmış. Türkiye'de sanırım henüz çok bilinmiyor ama Avrupa'da son derece yaygınmış.
Bu bebekler yüzünden yaşanan ilginç olaylarda var. Bir bayan bebeği arabada bırakıp gider. Orada dolaşan bir polis arabada tek başına hareketsiz duran bebeği görünce camı kırıp bebeği kurtarmak ister. Fakat sonuçta bebeğin canlı olmadığını öğrenmesi nahoş bir durum yaratır.

Daha neler göreceğiz diyerek ve gerçekçiliğine örnek olması açısından bu fotoğrafı ekleyerek  noktayı koyuyorum.


Kimden ikikumtanesi

16 yorum:

 1. Muhteşemler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnternetten diğer fotoğraflara da bakmanızı öneririm. :)

   Sil
 2. Çirkin şeyler...

  Ya o edepsize ne demeli.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güldürdü beni o edepsiz. Bu kadar detay düşünülmüş işte :)

   Sil
 3. Füsun'cum yeni yılın kutlu olsun. :))
  Uzun süredir uğrayamamıştım, durgunluk dönemimdeyim bu aralar yine..
  Bu bebekler ne şahaneymiş, kızım görmesin.. :))

  YanıtlaSil
 4. fiyatı ne kadar bu bebişlerin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 385 tl civarındaymış türkiye satış fiyatı bebeğin özelliklerine göre değişebiliyorlar ama.

   Sil
 5. merhabalar türkiyede nerden bulabilirim ya da burdakinleri sizmi satıyosunuz ?

  YanıtlaSil
 6. merhabalar türkiyede nerde bulabilirim ya da burdakileri satıyomusunuz kaç tl

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben satmıyorum . Bu siteden irtibat kurabilirsiniz sanırım
   http://reborn-kaplanskaya.com/turk/description.php

   Sil
 7. büyüyeni vaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaar

  YanıtlaSil
 8. Nasil yani buyuyeni var❓ yok artik

  YanıtlaSil
 9. Ya size nasıl ulaşa bilirim

  YanıtlaSil
 10. Bende bu bebeklerden arıyorum. Çok tarlılar ve cidden türkiyede yok. Alibaba gibi sayfalarda var. Onlarda bunlar kadar güzel değil 😢

  YanıtlaSil

İki Kum Tanesi , zaman ayırıp okuduğunuz ve yorumda bulunduğunuz için teşekkür eder.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...