Pazartesi, Ocak 30, 2017

Kanıksamak

Kanıksamak : Çok tekrarlanmak sebebiyle etkilenmez olmak, alışmak. 
                        Bıkkınlık getirmek, usanmak . ( T.D.K )

Ne çok şeyi hiç farkında olmadan kanıksar olduk. Gözlerimiz önünden her gün yüzlerce fotoğraf geçiyor, kulaklarımız onlarca haber dinliyor. Ve bu arada kanıksıyoruz işte bir çok şeyi. Hele haberleri izliyorsanız, bir haber içinde aynı fotoğrafı onlarca kez ve aynı cümleyi en az 15 kez tekrarlıyorlar. (saydım) Nasıl kanıksamazsın bu durumda ? Öldürmeyi de kanıksattılar diye düşünüyorum hep. Bu yüzden de kendi paylaşımlarım iyi şeyler üzerine olsun diye özen gösteriyorum. Dışarıdan bakınca lay lay lomcu olarak görünsem de , kendi doğrumu yapmaktan hoşlanıyorum. 
Eskiden ibadet de kabahatte gizli yapılırdı. Şimdi her şey aleni olduğu gibi, hiç tanımadığın insanların yorumuna da açık. Dolayısı ile kendi doğru bildiğini bile ağız tadı ile yaşayamıyorsun. Kötülük fışkırıyor klavyelerden. Benim düşündüğüm gibi düşünmüyorsan , yandı  gülüm keten helva. Nefret sözleri ile sarıp sarmalanıyorsun hemen. Fikir beyan etmiyorsan , yorumcular seni fikri bir kalıba sokuyor. Cümlelerinde hiç "EVET"  yok, bu kesin "HAYIR" cı gibi. Evet yada hayırlı cümle kurman bile bir ipucu oluyor bilirkişi yorumcu için. Gülse Birsel "Hamsi kuşundan , vatan hainine saniyeler içinde varabildiğimiz günler !" başlıklı , bu konu ile ilgili  bir yazı yazmış. BURADA

Ben sıkılırım kalıplardan, kalıba sokulmaktan. Beni böyle sev seveceksen, olduğum gibi göreceksen. 

İnternet ortamında yalan yanlış bir sürü fotoğraf dolaşıyor. Bu sabah şahit oldum birine daha. Suudi Arabistan'daki bir doktor kadının peçeli resmi, altındaki yazıyla "yer Kayseri,  yeni doktorumuz" diye lanse edilmiş. Oysa yer Kayseri falan değil. Suudi Arabistan. İnsanları çıkmaza sürüklemek, ve birbirine düşürmek için ellerinden geleni yapıyor birileri. Okuduğunuz ve gördüğünüz şeyleri araştırmadan inanmayın ve paylaşmayın ne olur. Gençlerimizin, olan umudunu da bu yalan haberlerle yok etmeyin. Ümit bitmez. Ümitsizlik iyi değildir. İnsanı yapacaklarını yapmaktan alıkoyar.  

Evet , ümitliyim ben. Gün gelecek her şey iyi olacak. 

Paylaşımlarda güzelliklerden, iyi şeylerden bahsetsek. Tüm kötülüklere inat. Kanıksamaz mıyız yeniden iyiliği, güzelliği. Ya da bitkiler gibi hiçbir şeye zarar vermeden yaşayabilir miyiz.? "İnsan aslında bitki olmalı " dizesinden yola çıkarak Vejetaryen  adlı kitabı yazmış Han Kang.  Roman et yemeyerek insanlığın yarattığı  şiddeti yenebileceğini düşünen bir kadını anlatıyor. Sadece su içerek bitkiye dönüşmeyi düşünen bir kadın. Kimse sevmiyor şiddeti ama şiddet hayatımızın merkezinde şimdilerde. 

Kanıksamak mümkün yeniden iyi şeyleri. 


2 yorum:

  1. Artık devrimiz önce algı savaşlarında insanımızı bitirme devri. Şuur altıan yalan yanlış haberlerle, insanı düşünemez ve iradesini kullanamaz haline getirmek. Aslında başta Allah'a isyan etsin de insan kendi varlığını inkar etsin. Bütün dertleri bu. Oya bütün kainat bir değer üzerinden yaratılmış değil midir. O da sevgidir. İnsan sevdiği kadar da karşılık bulmalı ve sevilmeli. Aslında şuur dediğimiz şey sevmek ve sevilmekle başlıyor ve ancak o insanı yüceltiyor. Sevginin özünde de inanç ve umut yatıyor. Hayal kurmak ve kaf dağının arkasınad da olsa hakikate ulaşmak yatıyor. Herbirimiz farklı düşünebiliriz ve ortak akıl, yürek ve insanlık ideali ise bizi buluşma noktasına götüren bir güç ve enerji olarak algılamalı ve anlamalıyız.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ayarlarımızı yeterince bozdular, umarım bir an önce toparlanırız. Gençler henüz farkında değil olayın, çünkü güzellikleri yaşamadılar bilmiyorlar. Bizim nesil zorlanıyor en çok sanırım.

      Sil

İki Kum Tanesi , zaman ayırıp okuduğunuz ve yorumda bulunduğunuz için teşekkür eder.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...