Perşembe, Haziran 28, 2012

Kızılderili şeref yasaları

Kızılderilileri seviyorum ben. Onlara ait şeyler okumayıda. Geçen akşam posta kutuma gelen mailde "Kızılderili şeref yasaları" vardı. Öyle adlandırmışlar, bende öyle söyleyim dedim. Bir kez daha okudum, unuttuklarımı kendime tekrarladım. Doğa onları öyle güzel eğitmiş ki hayran kalmamak mümkün değil. İfadeleri çok sert olsa da, bu yasaları uygulayan insanların yüreğinin derinliklerindeki güzellikleri görmek o ifadeyi silip atıyor.
foto kaynak

*Dua etmek için güneşle birlikte kalk. Tek başına dua et, sık sık dua et. Büyük Ruh dinler, eğer sen sadece konuşursan.

*Yollarında kaybolmuş olanlara karşı anlayışlı ol. Cehalet, kibir, öfke, kıskançlık ve açgözlülük, kayıp bir ruhtan kaynaklanır. Rehberlik bulmaları için dua et. 


*Kendini, kendi kendine araştır, keşfet. Başkalarının senin yolunu senin için belirlemelerine izin verme. O senin, sadece senin yolundur. Diğerleri o yolu seninle birlikte yürüyebilirler, fakat hiç kimse o yolu senin için yürüyemez.

*Misafirlerine evinde saygıyla davran. Onlara en iyi yiyeceklerini ver, en iyi yatağı ver ve onlara saygı ve onurla muamele et.

*Herhangi bir kişiden, bir topluluktan, bir çölden ya da bir kültürden olsun, senin olmayan şeyi alma. O ne kazanılmıştır, ne de verilmiştir. Senin değildir.

*Yeryüzü üzerindeki her şeye saygılı ol - ister insan, ister bitki olsun. 


* Diğer insanların düşüncelerini, isteklerini ve sözcüklerini onurlandır. Başka birinin sözünü asla kesme, alay etme ya da taklidini yapma. Herkese kişisel ifadeleri için izin ver.

*Başkalarına asla kötü bir şekilde konuşma. Evrene bıraktığın negatif enerji, sana katlanmış olarak geri döner.
* Herkes hatalar yapar. Ve tüm hatalar bağışlanabilir.

*Kötü düşünceler zihinsel, bedensel ve ruhsal hastalıklara neden olur. İyimser ol.

*Doğa bizim için değildir, o bizim bir parçamızdır. Onlar senin dünyasal ailenin parçalarıdır.

*Çocuklar geleceğimizin tohumlarıdır. Onların yüreklerine sevgi ek ve bilgelik ve hayatın dersleriyle sula. Onlar büyürken, onlara büyümeleri için yer bırak.

*Başkalarının kalplerini incitmekten kaçın. Verdiğin acının zehiri sana geri döner.

*Her zaman dürüst ol.

*Kendini dengede tut. Senin Zihinsel ben 'in, Ruhsal ben 'in, Duygusal ben 'in ve Fiziksel ben 'in - hepsinin güçlü, saf ve sağlıklı olmaya gereksinimi var. Zihnini güçlendirmek için bedenini çalıştır. Duygusal rahatsızlıkları iyileştirmek için ruhsallıkta büyü.

 *Kim olacağını ve nasıl davranacağını belirlerken bilinçli kararlar ver. Kendi eylemlerinin sorumluluğunu üzerine al.

 *Başkalarının mahremiyetine ve kişisel yerlerine saygılı ol. Başkalarının kişisel eşyalarına dokunma - özellikle kutsal ve dini eşyalarına. Bu yasaktır.

 *Önce kendine karşı dürüst ol. Önce kendini besleyemezsen ve kendine yardım edemezsen, başkalarını besleyemezsin ve onlara yardım edemezsin.

*Başkalarının dini inançlarına saygı göster. Kendi inancını başkalarına kabul ettirmeye çalışma.

*İyi talihini başkaları ile paylaş, bağışta bulun, şefkatli ol.

Kaynağı hakkında bilgiye ulaşamadım, bana mail yolu ile geldi. Sizde okuyun istedim. 

12 yorum:

 1. Kaynak çokta önemli değil. Herbiri insanlar için hayat dersleriyle dolu sözcükler. Önemli olan unutmamak ve gereğini yapmak.
  Sevgiler, saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende unutmamak için sık sık tekrar yapıyorum :))

   Sil
 2. Bu tam biz Türklere has meziyetler... biz öyle değilmiyiz.Yolda kalana yardım, misafire hürmet,iyimser olmak,doğaya saygı, şevkat, paylaşım...vs.
  İlginç insanlar şu Kızılderililer.

  YanıtlaSil
 3. Kızılderililerin Türk olduğuna dair bir söylenti duymuştum, bu maddeler gerçekten onlara ait ise, bu tezde kuvvetle muhtemel.
  Ancak kaynak doğru ya da yanlış olsun , verilen öğütler güzel. Önemli olanda bu zaten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O söylentiyi ben de okumuştum , neden olmasınlar diye de düşünmüştüm o zaman. Aslında insan olan herkesin yapması gereken normal şeyler ama ne yazık ki hala öğüt olarak okuyoruz. :)

   Sil
 4. yazını okuduğumda biz Türklerle benzeştiğini farkettim etmesinede,
  bu meziyetlere sahip,Kızılderelilerin Amerikalılar tarafından nasıl sömürüldükleri filmlerinde dahi kızılderelileri kafa derisi yüzen vahşi olduklarını empoze ettikleri aklıma geldi..Bu kadar hürmetkar,bu kadar doğru dürüst olununca böyle mi oldu..
  ''Başkalarının mahremiyetine ve kişisel yerlerine saygılı ol. Başkalarının kişisel eşyalarına dokunma - özellikle kutsal ve dini eşyalarına. Bu yasaktır.'' onların kutsal eşyaları inançları hep hiçe sayıldı
  *Başkalarının dini inançlarına saygı göster. Kendi inancını başkalarına kabul ettirmeye çalışma. topraklarından oldular inançları ,gelenekleri baltalandı

  revamıydı?

  Birgün kuzenimle oturuyoruz kuzenim yeni nişanlı evlilik tir düğündür gelinliktir sohbet edip fikirler üretiyoruz..Kuzen bana dedi ki
  ben kızım olursa ismini KIZIL koyacağım
  bende hadi kızım öyle isim mi olur çok mu aradın dedim
  o da nişanlısının soyisminin DERELİ olduğunu kızları olunca KIZILDERELİ olacakmış...
  çok gırgır dır beni bi hayli güldürdü o gün..
  ama o nişanlısıyla evlendi bir gün bile yüzü gülmedi kızıda olmadı ..
  hoşçakal sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayat acımasız işte . Kızılderililere de acımasız , kuzenine de :( Üzüldüm kuzenin yüzünün gülmemesine.

   Sil
 5. heeeey kızılderilileri ve kültürlerini peek severim. amerikada tanıştım yaşadım onlarla. ama durumları çok kötü. uzaktan hoş geliyo ama çok fakirler.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bize aktarılan felsefeler hoş, ibret alınası. Yaşadıkları ise zor ve acımasız ..

   Sil
 6. Ben de hep sevdim onları

  YanıtlaSil

İki Kum Tanesi , zaman ayırıp okuduğunuz ve yorumda bulunduğunuz için teşekkür eder.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...