Pazartesi, Nisan 29, 2013

Hıdrellez

Mayıs ayı ile kucaklaşmamıza az bir zaman kaldı. Hıdrelleze de az kaldı dolayısı ile. 5 Mayıs gecesi ve 6 Mayıs günü Hıdrellez.  Hıdrellez  toplumumuzun ortak bir kültürel değeri. Tarihin ilk toplulukları da dahil olmak üzere mevsim değişiklikleri genellikle törenlerle kutlanmış. Hıdrellez de bir mevsim değişikliği. Kışın sona erip yazın başladığının müjdecisi. Yazın müjdecisi bir başka olayda dutların yaprağını açması.Dün bahçede baktım, dutların yaprakları görünmüş. Anneciğim derdi ki, dut yaprağını açmadan fazla açılmayacaksın, üşütürsün. O yüzden bu havalara aldanıp çokta açılıp saçılmayın. Yaşamında hemen herkesin bir şekilde hıdrellez törenlerine iştirak etmiş olduğunu düşünüyorum. Çünkü Türk kültüründe canlılığını koruyan geleneklerden, törenlerden  biri. Canlılığını koruma sebeplerinin en başında  ,o gece dilenen dileklerin gerçekleşeceğine olan inanç geliyor bence. Malum hepimizin bir sürü dileği var.Tabii sadece dilek dilenmiyor 5-6 Mayıs günü ve gecesi, yapılacak daha bir çok şey varmış. Ben sadece gül ağacının (yada herhangi bir bitkinin) dibine dilekleri yazıp koymayı, bereket için para koymayı, sonrada onu saklamayı bilirim. Bir de, o gün yumurta yenir derdi annem. Soğan kabuğunda haşlardım, rengi de değişirdi . Bu sene annemsiz gerçekleşecek ne yazık ki. İşte biraz okudum başka neler yapılıyor diye, okuduklarımı paylaşayım. Bakın başka neler yapılıyormuş.  

Bir kere, anladığım şu ki, o gün salıncakta sallanmak önemli bir şey. Günahlardan ve hastalıklardan arınılacağı gibi bir inanç var. 
  

Gündüz mesire yerlerine gidiliyor, yiyip içip eğleniliyor. Oyunlar oynanıyor. Yani şenlikler yapılıyor. 
Yukarıdaki afişte bu şenliklerden birini haber veriyor. Hamamönü'nde yapılan Hıdrellez şenliğini. Ankaralılara duyurulur bu vesile ile. 

Hızır ve İlyas'ın pis yerlere uğramadığına inanıldığından evler temizleniyor bir kaç gün önceden.

Benim de bahsettiğim gibi gül fidanının dibine dilediğiniz şeyi taşlarla şekillendirebilirsiniz. Mesela ev resmi yada araba resmi yapmak gibi. Bereket istiyorsanız da para koyacaksınız.Sabah parayı alıp cüzdanınıza koyacak ve bir yıl boyunca harcamayacaksınız.  Dileklerin gerçekleşmesi için tek yapmanız gereken şey, inanmak.

Hıdrellez gecesi dört yol ağzında ateş yakılır. Çocukluğumda babaannemlerde bu etkinliğe katılmıştım. Küçük olduğum için büyüklerimin yardımı ile minicik bir ateşin üzerinden atlamıştım. Bu ateşin üzerinden en az üç kez atlanacakmış. İnanış şöyle; bu atlama anında dertler kederler de ateşe dökülüyor ve üzerinizdeki uyuşuklukta gidiyormuş. Bu senede uygun olursa ateş yakıp üstünden atlamayı düşünüyorum.

Hıdrellez gecesi kızlar yatmadan önce başlarına gül yaprakları serpip dilek tutarlarmış.

O gece gördüğünüz rüyalara dikkat. Ama iyi bir rüya yorumcusu bulmanız gerekiyor.

Sağlık için elbisenizin bir parçasını gül dalına asmalısınız. Çimler üzerinde yuvarlanmakta şifa için yapılacaklar arasında. 

O gün erken kalkarsanız kısmetiniz bol oluyor. Hem güneşin doğuşunu izlemekte güzel olabilir.

5 Mayıs günü beyaz kelebek görürseniz kısmetiniz açık olacak anlamına geliyormuş. 
Small White butterfly by Marek Mierzejewski www.butterfly-photos.org (marek2)) on 500px.com
Small White butterfly by Marek Mierzejewski www.butterfly-photos.org

Evde bekar kız varsa o gün süpürge kullanmak yasak, kısmeti kapanıyor.

Genç kızlar sevdiklerinin isimlerini gül dalına asarlarsa sevdiklerine kavuşurlarmış. 

Şifa için, bizimde uyguladığımız bir adet var. Soğan kabuğu ile kaynatılan yumurta yemek. Bir nevi paskalya. 

Şimdi bize düşen 5 Mayıs gecesi dileklerimizi dilemeyi ve gerekenleri yapmayı unutmamak. Ne dilesem acaba ?28 yorum:

 1. bir çoğu bilmediğim şeylerr,teşekkürler canım paylaşım için..:)
  tüm dileklerin o gün gerçekleşmesi dileğimle...
  sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aminnnn. Dilerim hepimizin istekleri gerçek olur.Sevgiler.

   Sil
 2. ben bu sene inşaallah yakalamak istiyorum bu olayı.. her sene kaçırıyortum ve aslıdna çokd a fikrim yoktu.. teşekkür ederim canım arkadaşım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben sana hatırlatayım o gün, unutmazsam tabii :)

   Sil
 3. suya dilek at işteeee.
  :)

  bi de arada yazılarımı oku.
  mesela son yazımı.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Su akan su olması lazım, dere gibi, deniz gibi. Nerden bulayım suyu.
   Ay ben senin son yazını severim :)) Tekrar teşekkürler.

   Sil
 4. Ben de çoğunu ilk defa duydum, öğrendiğim iyi oldu. Dilekleri gül altına gömme işini yıllardır yaparım ama :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genelde bilinen odur zaten Ebrucum, bende bir çoğunu yeni öğrendim. Yani beraber öğrendik işte :)

   Sil
 5. Geçen yılı kaçırdım bu yılı kaçırmamak gerek, dileklerimi düşüneyim şimdiden.. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haber veririm bi gün önceden ve o gün :) Beklemede kal, bu arada düşün ..

   Sil
 6. Benim çizdiğim hıdırellez resimleri evde panomda asılı hala:)) Gelsede kutlasak eğlenceli oluyor.. iyi haftalar Füsuncum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oldu mu bari çizdiklerin :)

   Sil
 7. Çocukluğumdan beri her sene annemle gül ağacının altına dileğimizi taşlarla çizer, kırmızı bir kese içine paramızı asarız. Annemden bana geçen ve hala tekrarladığım en sevdiğim gelenek :) Geçen sene o gece kuzenime gitmem gerekmişti, etrafta gül ağacı yok haberin olsun dedi, bende minik bir gül ağacı alıp gitmiştim :)) (takıntılı gibi oldum böyle yazınca). İnanırım ama ben o geceye, gönülden dilerim ne istersem ve sevinçle karşılarım her sene. Dileklerim de hep olur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel dileklerinin olması Sedacım, inşallah bu sene de olur.

   Sil
 8. bak yicem o yumoşu ona göre.
  :)

  YanıtlaSil
 9. Birçoğu oldu galiba:)...

  YanıtlaSil
 10. belgin Eskiden hıdırellez şenliği çokgüzel olurdu rahmetlikayınvalideme ben 3 buçuk sene baktım gözleri görmüyodu ama hıdırellezde onu giydirirdim petkim site3ün kapmızın önü çok müsaitti gül ağacımız vardı çiçeklerle doluydu ogörmezdi ama bana sorardı çiğdemle birgün öncesi sarmasarardık apartman komşularımız gözleme yaparlardı kahvaltıda negerekse reçeline yumurtasına kadar hazırlardım yumurtaları sarısoğanın kabuğu ile kaynatırdım adet öyleymiş kayınvalidemi dinlerdim eskilerden anlatırdı gençliğini ellerimi tutardı gelinim degilsin kızımsın benim derdi kendi kızıvardı ama nafile bakmamıştı hıdırallezde çaylar demlenir süt içilirdi harikaydı ogünler güzeldi 6 sene oldu öleli hep rahmetle anarım onu hıdırellez gelincede içim burkulur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah rahmet eylesin. Ne hoş anılar. Bunları nesilden nesile aktarmak gerek.

   Sil
  2. belgin saolun fusun hanım çok alayışlısınız

   Sil
 11. sertaç Anımı yazayım aileden sevdiğim saydığım bir kişiydi hıdırellez yaklaşmıştı onuda pikniye götürmek istemiştim oysa o bana yamukluk yaptı ogitmiyo diye bizde mahrum olmuştuk hıdırellezden oysa hazırlanmıştık piknik sepetimiz hazırdı unutamıyorum güvenmek nasıl birduygudur inandım güvendim ama gelmedi sevmek birkişiyi bağlanmaktır dimi aileden birisiydi o bir ablamızdı SİZCE BİRİSİNE SAYGILI OLMAK GÜZEL BİRDUYGU degilmi

  YanıtlaSil
 12. Çoğunu bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu:) Ne diyelim herkesin dilekleri kabul olur umarım..

  YanıtlaSil
 13. tüm dileklerin kabul olsun
  umarım herşey gönlünce olur
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin hepimizin kabul olsun inşallah, sevgiler.

   Sil
 14. dilekler ne zaman yazılıyor ne zaman denize atılıyor

  YanıtlaSil
 15. blgn bir dileğim var r.f.ğ.e kavuşmak her hıdırellezde seni diliyorum dualarımda r.f.k seni çok seviyorum r.f.k inş fenerli radyonuda sana iletebilirim hatıra olarak saklarsın inş gülegüle kullanırsın size ulaştığında muhakkak ulaştırabileyim bir gün muhakkak görüşebilmeyiistiyorum smuhakkak sizinle buluşabilirim dileğim bu

  YanıtlaSil

İki Kum Tanesi , zaman ayırıp okuduğunuz ve yorumda bulunduğunuz için teşekkür eder.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...