Çarşamba, Ocak 30, 2019

Zemherir'in sonu Hamsin'in başı

Yazıya ; yok olmayacak sözler dizisine Hülya Uğur tarafından eklenmiş olan,  " havalar nasıl olursa olsun , sizin havanız iyi olsun "  cümlesi ile  başlasam, bozuk olan her tür hava düzelir mi acaba ? Denemekten zarar gelmez.

Yakın tarihte yaşanan hava olayları şaşırttı. Ülkemizde pek rastlanmayan hortum, can kaybıyla birlikte ağır hasarlar bıraktı arkasında. İnşallah bir daha yöremize yurdumuza uğramaz. Kış kıymetli bir mevsim, yazı besler. O karlar , yağmurlar olmazsa nasıl beslenir toprak. Tüm bunlara rağmen ne yazık ki pek sevilmez ve bir an önce gitsin isteriz. İşte bende bugün onun müjdesini vereceğim size.

Halk takviminde bir yıl, Kasım ve Hızır günleri olarak ikiye ayrılıyor. Kasım günleri de, Kasım, Zemherir ve Hamsin olarak üç bölüme ayrılıyor .Toplamda Kasım günleri 186 gün sürüyor .  İşte bugün, yani 30 Ocak günü, Zemherir sona eriyor  ve yarın yani 31 Ocak günü Hamsin (31 Ocak _ 21 Mart ) başlıyor. Uzun lafın kısası, kısanın da müjdesi bu;  son düzlüğe girdik sayılır,  21 Mart'ta Hamsin'i de geride bırakacağız inşallah. Arada güdük Şubat var ki, o da vız diye geçiverir zaten. Üstelikte içinde en sevdiğim hava olaylarını barındırır. Cemreleri.. O cemrelerin üçüncüsü düştüğünde doğarım bende. Ama Hızır aylarına erişmek için 6 Mayıs'ı bekleyeceğiz mecburen; ılık, limonata tadında geçen günlerde inşallah.
8 yorum:

 1. Hava olaylarını tekerleme gibi anlatmışsınız. 21 Mart'ı bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Halk takvimi çok güzel bir takvim. Kocakarı soğukları, çaylak fırtınası, sayılı doksan, dede geçimi günü gibi bir sürü şeker olay var. Bende özlemle bekliyorum 21 Mart'ı .

   Sil
 2. Yazılarınızı okudum.Bende bir bloga sahibim. Sizi izlemeye aldım. Desteğinizi bekliyorum. iyi günler..

  YanıtlaSil
 3. Ne güzel anlatmışsınız. Hülya Uğur'dan hava durumunu izlemiş gibi mutlu oldum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Eski programlardan hava durumu bile iz bırakmış hayatımızda. Eski iyidir.

   Sil
 4. harikaydı masal tadında bayıldım bayıldım cemrelere az kaldıııı yaşasınnnn:)))kucak dolusu sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Masal yazmayı çok istiyorum acaba ondan mı o tat :) Sevgiler.

   Sil

İki Kum Tanesi , zaman ayırıp okuduğunuz ve yorumda bulunduğunuz için teşekkür eder.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...