Cumartesi, Ekim 13, 2018

Ne kadar ekmek o kadar köfte

Köfte yapmayı pek beceremem, ekmeğe göre köfteyi de beceremedim bu yaşıma kadar. Sabırla yoğurduğum köfteleri bol bol dağıttım etrafıma. Hayatı anlamak çok mümkün olmuyor, çünkü her daim değişken, sürprizli ve  yenilikçidir. Mümkün olan şey, bu hayatın içinde kendini anlayabilmek. Onu da başarmak meziyet bence. Akışa kapılmış giderken bazen insan kendinin farkına da geç varabiliyor. Bazı sözler ya da olaylar bir anda hayatınızı ve sizi değiştirebiliyor. Kendinizi anlamanıza olanak sağlıyor. Ne istediğinizi daha net görebiliyorsunuz. Bir aydınlanma yaşıyorsunuz ve  hoş oluyor bu durum. İşte o zaman kimin ekmeğine ne kadar köfte koyacağınız da değişiveriyor aniden.

Özlü sözler , atasözleri bazı durumlara cuk oturuyor. Bazı cümlelerde illaki not alınası oluyor. Bende okuduklarımdan bol bol notlar almaya çalışıyorum. Bir yerlere cuk oturmasa da paylaşmak istediğim iki paragraf var.  Andrey Platonov / Dönüş adlı kitabındaki Potudan nehri  öyküsünün bir yerinde şöyle der ;

"yakında düzeleceksin ... İnsanlar tek başlarına hastalık çektikleri ve kendilerini sevecek kimse bulunmadığı için ölürler, sense şimdi benimlesin .. "

Bir başka yazar, Sabahattin Ali / İçimizdeki Şeytan adlı kitabında şu satırları yazar ;

"Çalışmak ve üzülmekten ibaret sandığı hayatına küçükte olsa yeni bir mananın gelmesi ona kâfi bir mükafattı. Sonra; dertlerini, düşüncelerini ondan sakladığı halde  gene yakınlığını muhafaza eden Macide ile ara sıra böyle karşı karşıya oturmak ... Hep beraber gezmeye çıkmak . Göz göze geldikleri zaman eski ahbap olduklarını bildiren bir bakış ve bir gülümseme ile iktifa etmek ve buna rağmen hayatının daha maksatlı , daha canlı bir yol tuttuğunu vahmetmek ... Bunlar az şeyler miydi ? "

Sevginin gücünü kim yadsıyabilir ?  Sevgide saygının gücünü nereye koymalı peki ?  Bence en başa. Sağlıklı bir  ilişki devam ettirmek istiyorsak, ailede, okulda, trafikte, iş hayatında, özel ilişkilerde vbg.  vazgeçilmez tek  kural saygı .

Sevip, saygı duyanlara selam olsun bugün. Bol köfteli günler dilerim.
8 yorum:

 1. Selamlarız efenim saygıyla... Köfteler bana hep eminönünü hatırlatır...

  YanıtlayınSil
 2. Söylenişi ile "Ne ka ekmek o ka köfte" hayata ve ilişkilere dair çok şey anlatır da biz ne zaman anlarız. Bazı şeyler yaşanmadan öğrenilmiyor. Benden de sevenlere selam olsun. Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazı şeyleri keşke gençken anlayabilsek dediğim çok şey var. Benden de sevgiler Rabia hanımcım .

   Sil
 3. köfte yapmak sanıldığı gibi kolya değilidr ki zaten:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla çok lezzetli yemek yaparım ama bu köfte işinde çuvallıyorum :))

   Sil
 4. Ah o köfteler, kim ne kadar hakeder, adaleti kim sağlayacak dağıtırken. Hayat anlayamadan akıp gider bazen, denge nasıl sağlanır

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuzu okuyunca "adaletin bu mu dünya " şarksını mırıldanmaya başladım. :) Gerçekten köftenin adil bir dağıtımı var mı acaba .

   Sil

İki Kum Tanesi , zaman ayırıp okuduğunuz ve yorumda bulunduğunuz için teşekkür eder.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...