Pazar, Mart 13, 2016

Bohem


Nedir ? den bi öğrenelim bakalım bohem ne imiş. TIKTIK   

Bohemin asıl anlamı çingene imiş ama terimleşmiş ve bir hayat tarzının tanımı halini almış. Yarını düşünmeden, günü gününe  yaşayan kişi ve topluluklara da bohem deniyor. Genelde sanatçılar için kullanılmış bu terim. "Bohem hayatı yaşıyor" gibi. Bohem bir hayat tarzı ve sadece sanatçılarla sınırlanamaz ama sanatçılar bu yaşam tarzına daha uygun galiba. Bohem hayatı denince  bizde çoğunlukla , elinde kitap , kalem, defter üçlüsü ile Cihangir cafelerinde takılanlardan bahsediliyor. Aynı şekilde bende Ankara cafelerinde takılıyorum. Sanatı da seviyorum üstelik. Dağınığım da. Bohem'im galiba. Ama yarını düşünmeden yaşama kısmı uymuyor. Yarını düşünmekten bazen günü kaçırıveriyorum zira.

Bohem hayatın en yoğun yaşadığı yer Paris. Hatta bohemliğin doğduğu yer bile diyebiliriz. Sanatın ve sanatçıların şehri. Vaktiniz varsa, Woody Allen'ın Midnight in Paris filmini izlerseniz,. Paris'in bohem hayatının özetini görürsünüz bu filmde. Uzun zaman önce izlemiştim. Bir kez daha izlerim belki. 

Türk Dil Kurumu  sözlüğünde ise aynen şöyle geçiyor bohem. Aç parantez ( sözlük okumayı çok özlemişim şimdi fark ettim ve  hemen şu an okul yıllarımdan kalma TDK sözlüğümü çıkarıyorum ) kapa parantez

bohem 
sıfat Fransızca bohème
sıfat Yarınını düşünmeden günü gününe tasasız, derbeder bir yaşayışı olan (kimse veya topluluk)
"Gecenin bu saatinde bohem arkadaşlarımın bulunabilecekleri büyük bir birahanenin kapısı önünde durdum." - P. Safa
Bohem tarz, giyimde de mevcut, dekorasyonda da . Burada durum biraz karışıyor yalnız gördüğüm kadarı ile. Hippi tarzı da bohem olarak kabul ediliyor gibi. İş  moda kısmına gelince, işin içine Kızılderililer de dahil oluyor ve çingeneler de. Yani renkler, dağınıklık, özgürlük ve hepsinin sanata dönüşümü. Özgür ruh. Bugünün konusunun bohem olma sebebi aşağıda görmüş olduğunuz Dream Catcher yani rüya avcısı yani rüya kovucu yani düş kapanı. Adına ne derseniz artık. Son günlerde sürekli sıkıcı rüyalar görüp yorgun uyanıyorum. Kovsun o rüyaları diye yapıp başucuma asacağım.  Örneklere bakarken en hoşuma giden bu oldu ve bu da bohem dekor tarzına giriyor. 

kaynak


Ve bu noktada ben diyorum ki; bohem olmak öyle kolay bir şey değil aslında. Sanatı seveceksin ve yaşayacaksın, Kızılderililerin yaşam mantığını hayatına dahil edeceksin, bir hippi gibi derbeder , dağınık, bir çingene kadar göçebe olacaksın , ve  tüm bunların en kaliteli halini yapacaksın.
Boho chic diye bir moda stili var.  Bohemseniz kıyafetinizi de ona göre seçersiniz zaten. Siena Miller akımın en bilinen öncülerinden anladığım kadarı ile. Öğrenmenin sonu yok. Stili araştırırken bu güzel moda blogunu da keşfettim. Sizde seversiniz belki. Style Boom için TIKTIK  Ve alttaki fotoğrafa tıklayarak Boho chic'in en ince detaylarını inceleyebilirsiniz. Çok güzel derlenmiş ve sunulmuş, ellerine sağlık. Bu tarz, tam benim sevdiğim giysiler ve aksesuarlardan oluşuyor. Ben kesinlikle bohem'im.

www.styleboom.net

Pazar şarkımız olmadan bu konuyu kapatamayız elbette. Ve tabii ki Giacomo Puccini'nin La Bohême operasından bir bölüm dinleyeceğiz. Opera hakkında uzun uzun bilgi yazmayacağım zaten mevzuyu epeyce uzattım. Konuyu merak edenler TIKTIK yapacak.  Ve yine bu eser hakkında sizi bir başka web sayfasına yönlendireceğim. Özge Ersu  yazmış, birde ondan okuyun, sitesini dolaşın isterim. Yeni siteler keşfetmek güzel. 

Opera için 1896 da üretilen poster 
PUCCİNİ _ La Bohême / Musetta's Waltz 

Operadan sonra bir de bunları dinledim ben.  Madem bohem dedik tam olsun.

Charles Aznovour / La Bohême 

Edith Piaf / La Bohême 


Son söz ; mutlu , sevgi dolu , keyifli bir gün geçirin. Sevdiklerinize sıkı sıkı sarılmayı, öpmeyi, onlarla bir arada olmayı unutmayın. Sonraya ertelediğiniz şeyler , sonra  bir bakıyorsunuz yoklar... 

2 yorum:

İki Kum Tanesi , zaman ayırıp okuduğunuz ve yorumda bulunduğunuz için teşekkür eder.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...