Pazartesi, Mart 12, 2018

Ondan bundan şundan

" Hiçbir şey  göründüğü gibi değildir " 


Çağ ilerledikçe, teknoloji geliştikçe, bilgi arttıkça sapıklık  çoğalıyor mu ? Yoksa yıllardır aynı oranda  var olan sapıklıkları duyma/duyurma imkanı arttığı için mi fazlalaşmış gibi algılıyoruz ? Kişisel gelişimi yanlış anlayarak,  "her şeye hakkım var, istediğimi yapmakta özgürüm, içinden gelen sesi dinle " kısmını fazla mı abartarak  geliştik acaba ?

Haberleri olmadan yüzlerce kadının soyunma  odası görüntülerini hackleyip , internet ortamında servis edince, yakalanmış İsrailli  hacker. Kadın iç çamaşırı ve mayo satan popüler bir mağazanın soyunma kabini  görüntülerini hacklemiş. Kim daha sapık ? Mağazanın soyunma kabinine kamera koyan mağaza sahibimi, yoksa hacker mı ? Soyunma kabinlerini kullanırken bir kez daha düşünmek lazım galiba ? Ne çekti  kadınlar şu dünya da be, ne çektiii...Selam olsun Vasfiye teyzeye .

Vasfiye teyzeye selam verince, Gülse Birsel'in yeni dizisi jet sosyeteye bir kaç sözcükte ben etmezsem eksik kalırım. Dizi yayına girdiği andan itibaren olumsuz eleştiriler başladı. Millet olarak ortamız hiç yok maşallah, ya baş tacı ederiz ya yerden yere vururuz. Açıkçası bende dizi başladığında biraz hayal kırıklığına uğrayıp, "olmamış" diye eleştirenlerdenim. Ama hala izliyor ve bir şans veriyorum diziye. Ve sanırım dizi dördüncü bölümle birlikte oturmaya başlıyor. Gülse Birsel zeki bir kadın, son bölümde o da bir cümleyle bizi yerden yere vurmuş bana göre. En çok o cümle güldürdü beni dünkü bölümde. Safiye karakteri ve diğer tiplemeler aşırı şiveli konuştukları için eleştiriliyordu izleyici tarafından. Gülse'de bunu, ayakkabı satıcısının ağzından Safiye'ye duyurup, dalgasını geçiyor bizimle. İzlemek isterseniz TIK

Eskiden adabımuaşeret kuralları vardı. Kitabını alıp okumuşluğum vardır. Okullarda da öğretilirdi bazı muaşeret kuralları. Birkaç tanesini söyleyeyim size mesela. 

*Telefonla arama/mesajlaşma yapacağınız kişiyi , 09:00 – 22:00 saatleri arası  arayabilirsiniz. Cumartesi öğlene kadar, Pazar günü tam gün aranmaz.
*Merdivenden çıkarken bayan önde, inerken bayan arkada olur. Nezakettir, düşerse falan erkek onu tutar. 
*Yemekten kalkma teklifi önce bayandan gelmelidir. 
*Doktor muayenesinde bekleyenleri, sonradan gelenler selamlar. Hatta bir "geçmiş olsun" dilemek kibarca olur. 
*Birisine takdim edildiğinizde yada tanıştırıldığınızda mutlaka ayağa kalkılır. 
*Günlük hayatta, yeri geldiğinde cömertçe, "Lütfen" ve "Teşekkür ederim" demeyi unutmayın

ve 

*Birisi size mesaj yazıp hal hatır sorduğunda yada bir şey sorduğunda olabildiğince kısa sürede ona cevap yazılır. Cevap vermemeniz , onunla hiçbir şekilde konuşmak istemediğiniz anlamına gelir ki , o kişi de bir daha sizi aramaz. 

Fenomen olmak son yılların popüler mesleği haline geldi. Nedenini  niçinini sosyolog ve psikologların incelemesine bırakıyorum ama şu bir gerçek ki çok kişi bu işin peşinde. Amerika'da 26 yaşında bir instagram kullanıcısı kadın, fenomen olabilmek için 10 bin dolar harcayıp borçlanmış. Gösterişli bir hayat tarzı sunmak istemiş takipçilerine ve bunun için bol bol harcama yapmış. Ne yazık ki fenomen olamamış. Fakat adı, borç batağına düştüğü için basında yer almış, o kadar. Fenomen olmak için hani şu star ışığı dedikleri şeyden olması lazım biraz. Bir fenomenin yaptığının aynısını da yapsanız , o ışık yoksa nafile. Ne der Tarkan'ın Şıkıdım şarkısında " Başkası olma kendin ol , böyle çok daha güzelsin ". Bu fenomenlik yarışı ve sevdasında  tek üzülüp kızdığım şey , çocukların kullanılması. İzin aldın mı çocuğundan bunu yaparken ? Büyüyünce ne diyecek ? Ruhsal durumuna etkisi ne olacak ? Vardır bir bildikleri herhalde, ben dert etmeyeyim .

İnstagram demişken, benim de çekip paylaştığım bir çok fotoğraf gibi, gördüğünüz çoğu fotoğrafta da "hiçbir şey göründüğü gibi değil" . Birçok  fotoğrafın perde arkası farklı. Buyurun fotoğrafa. 

kaynak

Ne demiştik ;

" Hiçbir şey  göründüğü gibi değildir "4 yorum:

 1. Güzel bir güncel yazı. Hele bu internet hayatımıza girdiğinden beri her şey ayan beyan. Kültürler birleşti. Ahlak edep adap da üniverselleşti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. İnternet olayını yanlış anladık sanırım. Belkide henüz hazır değildik bu tanışmaya.

   Sil
 2. Gülse Birsel'in dizilerini seviyorum. Her şey çok çabuk tüketiliyor günümüzde. Fenomen olunca sürekli insanları eğlendirecek bir şeyler bulman gerekiyordur diye düşünüyorum ve bu baskıyı neden gönüllü olarak ister insanlar. Takipçilerini eğlendirmek zorundasın sürekli ve bulduğun şeyler hemen eskiyor. Akıl karı değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gülse Birsel erkek egemen sektörde şahane işler yaptı. Fenomenlik baya bi para kazandırıyor, o yüzden katlanıyor insanlar her şeye sevgili Kadriye. Çocuklarının giysileri bedava, ev eşyaları bedava falan filan. Cazip tabii tüm bunlar.

   Sil

İki Kum Tanesi , zaman ayırıp okuduğunuz ve yorumda bulunduğunuz için teşekkür eder.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...