Cumartesi, Eylül 08, 2012

Kırmızıyı seçtim aşk mavinin altındaydıMehmet Y. Yılmaz, 1956 yılında Malatya'da doğmuş. 1975 yılında Yankı dergisinde gazetecilik hayatına başlamış. Yankı dergisi ne güzel bir dergi idi. Takip ederdim bir zamanlar. Daha sonra Milliyet gazetesi genel yayın yönetmenliği yapmış. İşte ben o  zaman tanıdım Mehmet Yılmaz'ı . Çünkü gazetemiz Milliyet'ti o yıllarda. Ve yanlış hatırlamıyorsam yukarıda görmüş olduğunuz kitabı Milliyet gazetesi vermişti . Kitabı okudukça Mehmet Yılmaz'ı sevdim. Okudukça kitabı sevdim ve sakladığım kitaplarım arasına ilave ettim. Kitapta, kadın-erkek ilişkileri ve hayatta  aşk'a dair ne varsa her şey mevcut. Kesinlikle okumanızı isterim. Çok seveceğinizi düşünüyorum. Ben de bugün raftan çıkardım ve okuyacağım sil baştan. Kitapta kısa kısa yazılar var. Mehmet Yılmaz'ın köşesinde yazdığı yazılardan oluşuyor. 
Arka Kapakta neler yazıyor bakın.

Aşık oluyoruz, çünkü beynimiz var; düşünüyor, hissediyor, tepki veriyor... Aşık olduğumuz şey, karşımızdaki insana beynimizin atfettiği değerlerin tümü. Kimine göre güzellik olabilir bu, kimine göre akıl, kimine göre uyum yeteneği. Ama sonuç olarak, beynimizin yarattığı bir hayale aşık oluyoruz. Aşkın gözünün kör olduğu önermesi bu nedenle doğru. Aşık, beyniyle görüyor çünkü, gözüyle değil, Aşık olan kişi, beyninin görmesini emrettiği şeyi görüyor; normal insan gözünün görebileceğinin çok ötesinde bir görüş alanı bu..." Bu kitapta, Mehmet Y. Yılmaz´ın Radikal gazetesinden köşesinde yazdığı yazılardan bir seçme yer alıyor. Yazar, aşkın ve kadın-erkek ilişkilerinin daha bir öne çıktığı bu yazılardan ´insanlık hallerimiz´e değinirken, günübirlik izlenim ve değerlendirmelerin ötesinde, kendimizle buluşmaya davet eden yepyeni pencereler açıyor bize. Mehmet Y. Yılmaz, bir kitabın sayfalarında ilk kez buluşuyor okurlarıyla. Bakın bakalım, aşk mavinin altında mıymış!.. 


Aslında ben sizinle geçen günlerde okuduğum bir makalesini paylaşacaktım. Bu vesile ile kitabını da tanıtayım istedim. Aşk'ı ve ilişkileri çok güzel anlatır Mehmet bey. Bakın  neler anlatmış.

MAKALEYİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ10 yorum:

 1. ne şirin olmuş bilokun.
  yani daaa şirin olmuş.
  :)
  kitabı duymadım.
  ama arada orda burda bulunca bu gazteyi okuyom onu.
  eşini de yazıyor di mi arada.
  eğlenceli yazıyor, alaylı.
  :)

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim Deep'ciğim. İçimdeki çocuğun izleri :))
  Eşine aşık, aşka aşık bir adam gibi yazıyor :)

  YanıtlaSil
 3. o "körlüğü" yine yaşayabilecek miyim bir gün acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim en kısa sürede yaşarsın. Dur bide dua edeyim, karavanı olsun mümkünse :))

   Sil
  2. Evren bence işitmiyor ama yine de seslenelim bakalım =)

   Sil
  3. "Arayan bulamaz, bulanlarsa hep arayanlardır" gibi absürd bir laf etsem gece gece. :)
   Öyle ansızın geliyor ki kerata, akıl sır ermiyor işine :)

   Sil
  4. şaka bir yana, "üstü kalsın" deyip o dosyayı kapatalı epey oldu.

   Sil
  5. Özlemcim, o dosya açılsın isterim canı gönülden. Sevgiler.

   Sil
 4. PEK SEMPATİK OLMUŞSUN ŞEKERİM..KİTABI OKUMADIM AMA İSMİNE BAYILDIM..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocukum işte az biraz napim :)
   Aşk güzel şey Vuslatcım dimi :)

   Sil

İki Kum Tanesi , zaman ayırıp okuduğunuz ve yorumda bulunduğunuz için teşekkür eder.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...