Cumartesi, Kasım 24, 2012

Günaydınım, narçiçeğim, sevdiğim


Çok sevdiğim  bir şarkıyı beraber dinleyelim istedim bu sabah. Önce şarkının hikayesini okumanızı öneririm. Şarkının güftesi bu hikayeden esinlenilerek Fevzi Halıcı tarafından yazılmış ve Çinuçen Tanrıkorur bestelemiş. Melihat Gülses'de o mükemmel yorumu ile seslendirmiş. 
Bu nar çiçeği değil ama narçiçeği de bu renk olur


** Efsaneye göre Cihangir Hanlığı'nın genç Prensi Salim Şah, birgün raksını görüp hayran kaldığı, Anarkali isimli genç ve güzel rakkaseye aşık olur. Zaman geçer ve Prens Salim Şah gönlünü çelen bu güzel rakkase ile evlenmek ister. Kurallar ise farklı.. Bir prensin halktan bir kızla evlenmesi yasak, hele bir rakkase ile evlenemesi akıldan bile geçmemesi gereken bir düşüncedir.
Zamanla bu aşk yasağa rağmen büyür, iyice alevlenir. Bütün Hanlığı sarar Anarkali ile Salim Şahın aşkı ağızdan ağıza anlatılır. Bu hâl prensin babası olan Han Akbar tarafında ise büyük bir rahatsızlık yaratır. Aşıkların birbirini görmesi yasaklanır.
Ama ferman dinlemeyen gönül, burada da ferman dinlemez Aşıkların ilişkisi sürer gider. Aşk hükmünü sürdürür. Efsane aşk iyice dillenir. Civar hanlıklara da yayılır. Bununla başedemiyeceğini anlayan Akbar Han çareyi sevdalıları ayırmada bulur.
Çözüm çok zalimcedir. Güzel Rakkase Anarkali ibret için kentin ortasında yapılan, penceresi olmayan dört duvardan ibaret dar bir odaya hapsedilir. Arkasından giriş kapısı da duvarla örülüp kapatılır. Ölüme terkediştir bu..
Prens şaşkın ve çaresiz, bu aşkı efsaneleştiren şehir halkı ise ağlamaklıdır. Her gün gelip bu hücrenin önünde, Hanın insafa gelip güzel Anarkali'yi affetmesini bekler. Bir müddet sonra umutlar kesilir. Artık duvarlar yıkılsa da güzeller güzeli Anarkali'nın sağ çıkma ihtimali yoktur. Halk yavaş yavaş çekilir. Bekleme duvarının önü boşalır. Ama Aşk mecnunu prens ,maşukunun çevresindedir hep. Gönüldeki sevda ve sevilen ölmemiştir. Gözleri kapının örüldüğü duvarda sesiz bir tevekkül ile beklemededir.
Mevsimler geçer bahar olur, tabiat canlanır. Bir gün o taş duvarda da bir kıpırtı başlar. Prensin gözünü hiç ayırmadığı o duvarda güzel Anarkali'nın girdiği kapının taş örgüleri arasından ince zarif bir dal filizlenmiştir. Bunu duyan halk tekrar toplanmaya ve hergün bu hayat izini izlemeye başlar.
Günler geçtikce yeni dallar ,yeni filizler çıkar o taşın bağrından ve tüm dallar tomurcuklarla yüklüdür, çiçek açacaktır aşk.
Bir sabah duvarın önüne gelenler. Duvarın baştanbaşa kırmızı nar çiçekleriyle kaplı olduğunu görürler. Hayranlık veren bir güzellik vardır. Adeta Güzel Anarkali'nin tüm güzelliği narçiçeklerindedir. Bir gecede bütün narçiçekleri açmıştır. Mevsimler boyu orada aşkın umuduyla bekleyen prens ise duvara yaslanmış Narçiçekleri arasında mutlu bir ifade ile ruhunu teslim etmiştir.. Aşk çiçekleri açmış aşıkın kalbi ise Anarkali'nin güzelliğini seyrettiği o çiçeklerin ihtişamına dayanamamıştır. Sevdalarıyla birlikte maşukunun yanındadır artık. Rivayet şu ki; O güzelim ateş rengi nar çiçeklerinin çıkış yeri Güzeller Güzeli Anarkali nin aşk dolu kalbidir. Taşları delip sevdiğine kendini göstermiştir.

10 yorum:

 1. böyle güzel bir sevgi tüylerim ürperdi çok hoş ve güzeldi.
  eline gönlüne sağlık:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konuyu bilince şarkı daha bir anlamlanıyor. Aşk güzel şey :)

   Sil
  2. anında şarkı dilime dolanı tam da sabaha uygun ''günaydınım nar çiçeğim,sevdiiiğiiim.

   Sil
  3. Sevdiceklerini bununla uyandırırsın artık :)

   Sil
 2. Çok sevdiğim bir şarkıyı yazınızı okuyunca tekrar dinledim, mutlu oldum.
  Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlu olmana sevindim. Rica ederim :) Güzel nice şarkılarda mutlu olalım inşallah.

   Sil
 3. çok güzel hikaye çok sevdim.

  nar çiçeği de ne güzel ya.
  şarkı da.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hele sevdiğine söyleyince tadına doyum olmaz bu şarkının :))

   Sil
 4. Ne güzel bir hikaye.. Bundan böyle şarkıyı dinlerken hikayesi saracak beni..Teşekkürler paylaşımına..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşk güzel şeyyy :) Rica ederim canım.

   Sil

İki Kum Tanesi , zaman ayırıp okuduğunuz ve yorumda bulunduğunuz için teşekkür eder.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...